מתי לרכוש נעליים?

כתבה : יעל אורן – פיזיותרפיסטית התפתחות הילד

בטח שמעתם או אמרו לכם שלא צריך לקנות נעליים עד שהפעוט לא הולך יציב כחודש ימים, תתפלאו לשמוע שיש אמת אחרת!  אפשר ורצוי לחשוף את הפעוט לנעליים גם בשלבים ההתחלתיים של השגת הליכה מתוך שיקולים רבים כמו: התנסות תחושתית לנעול נעליים, לאפשר לו משחק חופשי במשטחים כמו גן שעשועים, או לרכב על בימבה מחוץ לבית. וגם, פעוטות רבים עם גמישות במפרקים, או היפוטוניים, אשר מתקשים קצת בהשגת ההליכה ושלבי העמידה והייצוב דוקא ייתרמו מנעילת נעליים אשר תספק להם “עוגן” ותמיכה נוספת ולכן, הנעל יכולה דווקא לקדם את השגת ההליכה. פה נכנס השיקול הבריא ביותר והוא הגיוון. חשוב לגוון בין יחפנות (בלי נעליים) לבין נעליים. להיות קשובים לפעוט, ולהבין את צרכיו.

 

איזו נעל לרכוש?

ישנם סוגים רבים של נעליים המתאימים ולכל רגל נעל המתאימה לה.

נעלי טרום הליכה: סוג של גרב על סוליית עור או גומי. אין להן הרבה משמעות וניתן לוותר עליהן. אבל, לפעמים הן דווקא יהיו מאוד שימושיות: למשל, בחורף כשמאוד קר והתינוק מבלה הרבה בעמידה על רצפה קרה.

נעלי צעד ראשון: נעליים עם סולייה מאוד גמישה, בדרך כלל מתאימות לפעוטות אשר נמצאים בשלבי השגת הליכה ראשוניים, או שהחלו ללכת. הסולייה הגמישה מאפשרת לפעוט לשלב בין זחילה להליכה, וגם לקשת של כף הרגל להמשיך ולהתפתח. מצד שני, הן בדרך כלל מעט גבובות ומספקות יציבות לקרסול שהינה הכרחית בשלבי הליכה ראשוניים. גם כאן, חשוב לגוון בין יחפנות לנעליים. ניתן לנעול נעליים מחוץ לבית ולתת לפעוט לבלות יחף או עם גרביים בתוך הבית. שימו לב לבחירת מידה נכונה, חשוב שהן יהיו במידה ולא גדולות מדיי, בדרך כלל מחזיקות פרק זמן של עד 3 חודשים.

 

מתי נעלי צעד ראשון פחות מומלצות?

ישנם תינוקות רבים בתוך טווח האוכלוסייה התקינה, עם גמישות יתר או מעט היפוטוניים. אשר להם, דווקא נעל “רגילה” כמו נעל ספורט למשל, עם סולייה בקשיחות בינונית ולא דקה במיוחד ותמיכה טובה בקרסול יעשו יפה את העבודה.

 

איך לדעת במה לבחור?

רוצים לשמוע מה מתאים לילד שלכם?

צרו קשר עם צוות מומחי ילדים בטלפיזיו

הצוות ייראה במסך את הילד שלכם וייתן המלצה אישית לנעליים המתאימות ביותר עבורו!

 

מתי לרכוש נעליים?